Osocze

E.V.A. - Centrum Medycyny Estetycznej

Osocze

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym, albo Plasmolifting to jeden z najmniej traumatycznych zabiegów odmładzających, który nie ma okresu rehabilitacji i nie powoduje reakcji alergicznych, a jest równie skuteczny jak peelingi, iniekcje Botoxu, biorewitalizacja i inne zabiegi przeciwstarzeniowe. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym szybko znalazły zastosowanie w chirurgii kosmetycznej, a także w traumatologii, stomatologii,  ginekologii i wielu innych dziedzinach medycyny, gdzie wymagana jest odbudowa (regeneracja) określonych komórek.

Co to jest zabieg z osoczem bogatopłytkowym

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym (PRP, Platelet richp lasma) – to metoda iniekcji polegająca na podskórnym wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta, w wyniku czego następuje aktywacja procesów regeneracyjnych w skórze.

Osocze krwi ludzkiej zawiera takie substancje jak fibryna i kolagen. To właśnie te substancje biorą udział w budowie nowych komórek tkanek organizmu. Substancje te pomagają odbudować komórki każdego organu, czy to skóry, która straciła elastyczność, czy łamliwych włosów. Istota metody polega na wyizolowaniu osocza z ludzkiej krwi, a następnie jego wstrzyknięciu w obszar wymagający regeneracji.

Osocze ma wysokie stężenie płytek krwi, które zawierają specjalne czynniki wzrostu i białka. Stymulują one produkcję fibroblastów w komórkach macierzystych, co przyspiesza proces regeneracji. 

Mechanizm działania osocza bogatopłytkowego

Ta metoda regeneracji komórek wymaga autoplazmy pochodzenia płytkowego (TAP). Nie posiada w swoim składzie czerwonych krwinek, a liczba płytek krwi w nim jest zbliżona do ich liczby we krwi obwodowej (150-350 tys./mkl). Takie osocze jest bardzo bogate w aminokwasy, składniki mineralne (potas, magnez, cynk, żelazo, wapń itp.), peptydy oraz witaminy z grupy B, C, A, D, E, K niezbędne do aktywności komórek. Jako naturalny składnik ludzkiego organizmu, osocze nie powoduje reakcji alergicznych. Metoda ta jest również uniwersalna dzięki dostępności biologicznej, co sprawia, że procesy regeneracyjne przebiegają w sposób naturalny.

Jak przebiega zabieg osocza bogatopłytkowego

Krew pobrana od pacjenta jest odwirowywana w celu oddzielenia czerwonych krwinek. Osocze bogaropłytkowe powinno mieć żółty kolor. Po 10-15 minutach przygotowaną osocze bogatopłytkowe można już wstrzykiwać w pożądany obszar zabiegowy.

Przebieg leczenia osoczem bogatopłytkowym jest przepisywany indywidualnie, na podstawie stanu wyjściowego i stopnia uszkodzenia komórek.. Aby utrzymać poprawiony stan komórek można powtarzać zabieg raz na rok lub dwa.

Wskazania do osocze bogatopłytkoweu

W kosmetologii zastosowanie osocza bogatopłytkowego właściwe w następujących przypadkach:

  • Utrata elastyczności skóry;
  • niepożądana pigmentacja skóry;
  • Widoczne linie ekspresyjne i zmarszczki, fałdy skórne związane z wiekiem;
  • zwiotczenie twarzy, pogorszenie konturów twarzy;
  • szara, zmęczona cera;
  • trądzik różowaty i trądzik pospolity;
  • Blizny i rozstępy na skórze;
  • wypadanie włosów (łysienie) i pogorszenie stanu zdrowia.

Oczywiście zastosowanie osocza w kosmetologii nie ogranicza się do twarzy i skóry głowy, to tylko główne powody. Metoda ta może być stosowana na każdym obszarze ciała, który posiada defekty.

Przeciwwskazania do zastosowania zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

Mimo maksymalnej naturalności tej metody i największego zbliżenia osocza bogatopłytkowego do składników krwi konkretnej osoby, zabieg ma szereg przeciwwskazań. Wśród nich są:

  • Choroby zakaźne skóry o podłożu ropnym;
  • Cukrzyca;
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi i choroby krwi;
  • Zmniejszona odporność organizmu;
  • Onkologia;
  • Żółtaczka;
  • Choroby nerek i trzustki.

Jednocześnie zabieg z osoczem bogatopłytkowym ma minimalne ryzyko powikłań i skutków ubocznych, ponieważ metoda ta nie wprowadza do organizmu żadnych obcych substancji.

Indywidualny efekt tej metody zależy od stanu początkowego komórek. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym przemawia przede wszystkim za tym, że jest prosty i naturalny, z minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Skóra nie jest narażona na urazy. Tylko kosmetolog może określić, co jest lepsze dla każdego pacjenta: biorewitalizacja, mezoterapia czy osocze bogatopłytkowe. 

Efekty zabiegu z osoczem bogatopłytkowym

  • Efekt odmładzający. Pomaga usunąć martwe komórki, sprzyjając powstawaniu nowych, wygładza skórę, zwiększając jej jędrność, skóra staje się miękka i elastyczna w dotyku. Aktywuje gen BCL-2, który opóźnia starzenie się komórek.
  • Działanie ochronne. Wzmacnia barierę ochronną skóry przed szkodliwymi promieniami UV oraz poprawia regenerację skóry, co przyspiesza gojenie się drobnych ran i blizn. Skóra jest chroniona przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jej stan: zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, konsekwencje przyjmowania silnych leków. Hamuje namnażanie się mikroflory patogennej.
  • Działanie nawilżające. Zapobiega odwodnieniu skóry. Głęboko nawilża skórę i poprawia syntezę białek wielkocząsteczkowych, które zapewniają skórze elastyczność. Komórki skóry zatrzymują więcej wilgoci wewnątrz, dzięki czemu eliminują uczucie ściągnięcia, suchości, podrażnienia i stany zapalne skóry.
  • Zmniejsza wrażliwość skóry. Poprawia wygląd skóry poprzez wzmocnienie metabolizmu komórkowego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu plam starczych po naświetlaniu, co skutkuje bardziej wyrównaną cerą.
  • Poprawia krążenie krwi w skórze właściwej, przyspiesza procesy metaboliczne, co prowadzi do regeneracji komórek, a skóra wygląda zdrowo i świeżo.
  • Efekt liftingu. Komórki skóry są odnowione i nasycone wilgocią, owal twarzy napina się.
  • Walczy z przebarwieniami. Warstwa rogowa zostaje złuszczona, komórki skóry są odnowione, a cera wygładzona.

Większość pacjentów zauważa pozytywny efekt w ciągu 1-1,5 tygodnia. Niektórzy zauważają, że skuteczność zabiegu z osoczem bogatopłytkowym pojawia się już po pierwszym zastrzyku. Wynik zależy od wieku, stanu skóry i cech całego organizmu.

Wśród osób, które wypróbowały metodę osocza bogatopłytkowego w większości pozostawiają dobre opinie o zabiegu, co pomoże zbudować nastawienie do tej metody u nowych pacjentów. Wiele kobiet zauważa w wyniku zabiegu odmłodzoną skórę, świeższy wygląd, stopniowe wygładzanie blizn i zmniejszenie skutków trądziku. Skóra staje się bardziej elastyczna i napięta.

Niektórzy pacjenci skarżą się na obrzęk i zasinienie skóry po zastosowaniu iniekcji osocza, ale jest to właściwie oczywista konsekwencja zabiegu kosmetycznego. 

Niektórych dezorientuje fakt, że zauważalny efekt wymaga nie jednego, ale określonej liczby zastrzyków, a koszt takiego zabiegu może nie być przystępny dla każdego.

Umów się na wizytę

Imię
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Numer telefonu:
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Adres e-mail
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Wybierz zabiegi
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Preferowana Data
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Preferowany czas
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Komentarze
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!